Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reabilitare de drept
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reabilitare de drept

este urgent, va rog,,, cand intervine reabilitarea de drept la o pedeapsa de 2 ani cu suspendare plus termen de incercare 4ani? condamnarea s a dat in 2011, probabil decizia a devenit finala in 2012 dupa recurs..
Codul penal:

Art. 165

Reabilitarea de drept

Reabilitarea are loc de drept în cazul condamnării la pedeapsa amenzii, la pedeapsa închisorii care nu depăşeşte 2 ani sau la pedeapsa închisorii a cărei executare a fost suspendată sub supraveghere, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă infracţiune.

Deci 2020.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Discutati de suspendarea conditionata, termenul de incercare este cel de 4 ani, curge de la ramanerea definitiva a hotararii.