Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna seara
In septembrie am depus cererea de divort, am luat un avocat sa ma reprezinte (eu nefiind in tara) ,sunt separata de 8 ani de el,pana aici tt ok.mi sa spus chiar daca nu se prezenta se merge inainte pt ca dupa 8 ani se desface automat divortul., acum dupa ce el nu sa presentat avocatul trebuie sa intocmeasca altre citatii (una si la politia de unde locueste el) si un altra , ce costa alti bani. Imi poate spune cineva cum se procedeaza si daca dupa tt aceste hartii puse la dosar e la ultimul termen se termina sau ce se inrampla,.
E cine plateale taxele de proces.
Va multumesc anticipat .
Conform art.453 c.pr.civ. partea care pierde procesul, la cererea partii care a castigat, va fi obligata la plata cheltuielilor de judecata.
Deoarece sotul dvs. nu s-a prezentat la proces, este normal a se face verificari cu privire la locuinta acestuia pentru a se putea indeplini, d.p.d.v. legal procedura de citare.
Dupa indeplinirea procedurii de citare se trece la judecata cauzei. Solicitati toate aceste detalii de la avocatul dvs. care va reprezinta!
Instanta trebuie sa aibe garantia ca la domiciliul /resedinta indicata de dvs pt a fi citat sotul acesta si locuieste in realitate.Daca acesta nu mai locuieste la adresa indicata.locuieste fara forme legale,este plecat la munca in strainatate instanta dispune uefectuarea unor demersuri la evidenta populatiei etc,