Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenzi
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenzi

Buna seara
In anul 2013 am primit o amenda judiciara pentru...neglijenta cu actele. A fost un dosar penal in care am fost citat ca martor. S a inchis dosarul fara alte urmari ( adica nu s-a ajuns la judecata) insa mi s-a impus amenda judiciara, amenda care nu am platit o pana acum. Aceasta amenda se prescrie? si daca da, cand? Multumesc.
Buna seara,

Art. 215 din Codul de procedură fiscală prevede că:

„(1) Dreptul organului de executare silită de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.

(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) se aplică şi creanţelor provenind din amenzi contravenţionale.”

Conditia esentiala este sa nu fie intrerupt termenul de prescriptie ,cu inscrisuri (notificarii ,somatii) etc.
ca altfel termenul se prelungeste de la data intreruperii prescriptiei .

Cu speranta ca v-am fost de folos va urez succes
Amenda neachitata se va duce pe rolul fiscal pe care-l aveti la DITL. Creantele fiscal bugetare se prescriu la 5 ani incepand cu anul urmator anului in care a luat nastere creanta. NU va apuca sa se prescrie. Cu fiecare act de procedura in care vi se va pretinde la plata suma, va incepe sa curga un alt termen de prescriptie.
ContSters454516, utilizator