Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general credit si amortizare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

credit si amortizare

buna ziua,
in cazul in care am luat un credit pe 7 ani pentru achizitie masina , iar amortizarea se face in 4 ani se pot deduce in continuare ratele pentru masina???

Va multumesc,
ardnaxela a scris:

buna ziua,
in cazul in care am luat un credit pe 7 ani pentru achizitie masina , iar amortizarea se face in 4 ani se pot deduce in continuare ratele pentru masina???

Va multumesc,

Cheltuieli deductibile sunt: amortizarea si dobanda la credit nu rata creditului.
Care rate? Ratele de credit?
Acestea nu se deduc, rata se inreg in ct 1621 "Credite bancare pe termen mediu si lung" si diminueaza creditul initial. Dobinda si eventualul comision se trec pe cheltuieli si sunt deductibile in totalitate daca creditul este acordat de o institutie financiara si in limita din CF (art 23) daca nu este de la o institutie financiara. Cele de mai sus se fac pe toata perioada de acordare a creditului.