Buna ziua,
Mama colegului meu are urmatoarea situatie: are 51 de ani, 28 ani vechime. Momentan e in somaj, a lucrat tot cu minim pe economie in cartea de munca. Are o problema de sanatate care o impiedica sa isi faca meseria mai departe, si ar avea dreptul sa iasa in pensie de boala. Am urmatoarele intrebari:
1. Locuieste intr-un orasel, nu resedinta, si acolo la comisie i s-a vorbit urat (era nervoasa doamna) si nu mai vrea sa se intoarca. Poate sa isi faca dosarul direct in resedinta de judet, sarind peste orasel?
2. Daca iese acum la pensie de boala, cand va avea varsta pentru pensie definitiva, o va afecta, va avea pensie mai mica? (caz in care ar prefera sa isi caute una lt servici decat meseria ei, pe care sa il poata face)
Pensionare anticipată
010101
Mama mea, in varsta de 58 de ani, s-a dus în vara la casa de pensii si a cerut pensionarea anticipată. După vreo 3 luni i-a sosit acasa o decizie prin care ... (vezi toată discuția)