avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE DUPA BUNICI .
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE DUPA BUNICI .

Ma confrunt cu o problema .Un teren din partea buncilor este ramas ca mostenire ,Sunt singura la parinti . Bunica a decedat acum aproape doi ani, bunicul de foarte multi ani si tatal meu la fel .Am mai ramas eu si mama mea . Sunt singura nepoata din partea copilului ei ( tatal meu) , Este un teren plus casa batraneasca .Vin cu intrebarea ,Cum fac sa imi fac acte pe pamant ? Intentionez sa il vand .cum procedez in cazul asta ? Are vreo parte din pamantul acesta, mama mea? multumesc ,
Ultima modificare: Vineri, 19 Ianuarie 2018
sandraone, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 19:34, 19 Ianuarie 2018
Care este ordinea exacta a deceselor?
Bunicu, tatal, bunica .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Se dezbate moștenirea dupa bunic, moștenitori fiind tata și bunica.
2. Se dezbate moștenirea dupa tata (care cuprinde cota de la bunic+ alte bunuri dobândite împreună cu mama dvs) moștenitori fiind dvs si mama
3. Se dezbate moștenirea dupa bunica, moștenitor fiind direct dvs.
Certificatul de moștenitor după tata si cel după bunică vor fi actele dvs de proprietate.
Si toate astea se fac la notar nu ? La toata treaba asta este nevoie prezenta mamei ?
Ultima modificare: Vineri, 19 Ianuarie 2018
sandraone, utilizator
Da, la notar.
Prezenta mamei este necesară doar la dezbaterea succesiunii după tata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa bunici. 2 din 6 copii ai acestora sunt decedati Ica23 Ica23 Buna seara. Am cateva nelamuriri legate de o succesiune ce dorim sa o dezbatem. Parintilor mei le-a ramas “mostenire” (buncii au impartit tot ce aveau in ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune - mostenire danutzbv2006 danutzbv2006 Buna ziua, Deoarece m-am confruntat cu problema de a nu reusii sa aflu in avans care sunt costurile unei astfel de proceduri dezbatere succesiune+ mostenire, ... (vezi toată discuția)
Se poate vinde casa fara partaj? andrey12 andrey12 Tatal meu a murit, mama locuieste la mine mai am 4 surori se poate vinde locuinta mamei daca nu are partajul facut?:sorry: Astept raspunsul dumneavoastra . Va ... (vezi toată discuția)