Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE DUPA BUNICI .
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE DUPA BUNICI .

Ma confrunt cu o problema .Un teren din partea buncilor este ramas ca mostenire ,Sunt singura la parinti . Bunica a decedat acum aproape doi ani, bunicul de foarte multi ani si tatal meu la fel .Am mai ramas eu si mama mea . Sunt singura nepoata din partea copilului ei ( tatal meu) , Este un teren plus casa batraneasca .Vin cu intrebarea ,Cum fac sa imi fac acte pe pamant ? Intentionez sa il vand .cum procedez in cazul asta ? Are vreo parte din pamantul acesta, mama mea? multumesc ,
sandraone, utilizator
Care este ordinea exacta a deceselor?
Bunicu, tatal, bunica .
1. Se dezbate moștenirea dupa bunic, moștenitori fiind tata și bunica.
2. Se dezbate moștenirea dupa tata (care cuprinde cota de la bunic+ alte bunuri dobândite împreună cu mama dvs) moștenitori fiind dvs si mama
3. Se dezbate moștenirea dupa bunica, moștenitor fiind direct dvs.
Certificatul de moștenitor după tata si cel după bunică vor fi actele dvs de proprietate.
Si toate astea se fac la notar nu ? La toata treaba asta este nevoie prezenta mamei ?
sandraone, utilizator
Da, la notar.
Prezenta mamei este necesară doar la dezbaterea succesiunii după tata.