Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor doctorat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor doctorat

Buna ziua,
Sunt fizician medical principal, avand titlul stiintific de doctor din 2008, moment cand nu se acorda niciun spor salarial pentru aceasta. O colega de-a mea, incadrata la fel, intr-o institutie similara celei in care lucrez eu, primeste acest spor din 2016, conform Legii 95/2006, Legii 53/2003+completari, Legii 153/2017.
As dori sa-mi spuneti de cand se acorda spor salarial pentru titlul de doctor si in ce procent.
Va multumesc
Legea nr. 153/2017 a intrat in vigoare de la 01.07.2017.

Indemnizație lunară pentru titlul științific de doctor este în cuantum de 50% din nivelul salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată, dacă își desfășoară activitatea în domeniul pentru care deține titlul. In speta, avem :

01.07.2017 - 31.12.2017, : 725 lei

01.01.2018 - 950 lei