avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor doctorat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor doctorat

Buna ziua,
Sunt fizician medical principal, avand titlul stiintific de doctor din 2008, moment cand nu se acorda niciun spor salarial pentru aceasta. O colega de-a mea, incadrata la fel, intr-o institutie similara celei in care lucrez eu, primeste acest spor din 2016, conform Legii 95/2006, Legii 53/2003+completari, Legii 153/2017.
As dori sa-mi spuneti de cand se acorda spor salarial pentru titlul de doctor si in ce procent.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:08, 19 Ianuarie 2018
Legea nr. 153/2017 a intrat in vigoare de la 01.07.2017.

Indemnizație lunară pentru titlul științific de doctor este în cuantum de 50% din nivelul salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată, dacă își desfășoară activitatea în domeniul pentru care deține titlul. In speta, avem :

01.07.2017 - 31.12.2017, : 725 lei

01.01.2018 - 950 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza impozitul (ce procent se aplica) la indemnizatia de doctorat? ILNC ILNC Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta. Cum se calculeaza impozitul (ce procent se aplica) la indemnizatia de doctorat? Conform legii nr. ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie doctorat in 2018 Sorina19 Sorina19 Buna ziua, Incepand cu 2018 angajatilor care au indemnizatia de doctorat li se va majora aceasta, odata cu majorarea salariului minim brut pe tara??sau doar ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie doctorat CameliaAUG CameliaAUG Buna ziua!Sunt personal contractual in cadrul unei primarii. Am doctoratul in domeniul in care profesez!Am dreptul de a primi indemnizatia de doctorat fiind ... (vezi toată discuția)