avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA cu norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA cu norma de venit

Buna ziua,
Nu am reusit sa obtin un raspuns clar de la ANAF si va adreaez pe aceasta cale urmatoarele doua intrebari:
1. Daca infiintez un PFA cu norma de venit (20000 lei) si realizez venituri reale peste aceasta norma, dar sub limita de 100.000 euro ce m-ar obliga sa trec la PFA real, voi plati impozit si contributii exclusiv pentru norma de 20000 lei sau pentru cei 40000 lei venituri reale?
2. Anul urmator,in privinta nou inventatei declaratii 600, presupunand ca pragul de 22800 lei se mentine, voi fi obligat sa o completez si sa o depun, tinand cont ca am venituri reale de 40000 lei ? Sau ma raportez la norma de venit (20000< 22800) si nu trebuie sa depun nimic?
Multumesc frumos!
Mihai Moraru
Ultima modificare: Vineri, 19 Ianuarie 2018
mihai.d.moraru, utilizator
Cel mai recent răspuns: dorelushu , utilizator 19:43, 21 Ianuarie 2018
Da, impozitul pe venit se calculeaza la norma de venit si contributii la sanatate si pensie in acest caz nu veti plati pentru ca norma este sub plafonul de 22800 lei si deci acum in ianuarie nu veti depune d600. Nu va legati deloc de veniturile reale in cazul dumneavoastra.
1. Daca optati pentru norma de venit, pe anaf nu-l mai intereseaza cat faceti, mai putin sau mai mult, o sa platiti doar ce-i 20.000.
2. Am raspuns cred, daca aveti norma de 20.000 si faceti 40.000, anaf va multumeste pentru cei 20.000, inseamna ca va descurcati.

In concluzie, la norma de venit este bine doar daca credeti ca faceti profit mai mare decat este norma stabilita de ei,pentru ca impozitul se opreste acolo, altfel, trebuie trecut in sitem real.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit si contributii pfa 2018 Drupydrupy Drupydrupy Detin un Pfa impozitat la norma de venit. In 2017 am obținut venituri de 200.000 lei. Cheltuieli totale de 120.000 lei din care CAȘ 15.000. Ce contribuții ... (vezi toată discuția)
Am pfa codul caen 6202 si vreau sa adaug codul 7420 silviulik silviulik Buna ziua, Am PFA pe norma de venit, avand codul CAEN 6202. Doresc sa adaug la acest PFA si codul CAEN 7420, tot norma de venit. Am urmatoarele intrebari: - ... (vezi toată discuția)
Declaratie 600 dezvoltatori imobiliari mitim mitim Buna ziua! Un dezvoltator imobiliar persoana fizica( nu PFA) trebuie sa depuna declaratia 600? (vezi toată discuția)