Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere

Buna ziua, acum 3 luni am fost concediat pe motive disciplinare, mai exact am vrut sa-mi dau demisia fara sa stau in preaviz iar angajatorul mi-a respins aceasta cerere ca ulterior sa fiu dat afara disciplinar, am vreo sansa sa anulez aceasta decizie, multumesc!
Exista posibilitatea contestarii deciziei de concediere. Cat privesc sansele, acestea vor fi analizate dupa analizarea cazului concret pentru care s-a realizat concedierea.
Cand ati primit decizia de concediere ?
In data de 17.11.2017
Termenul de contestare a deciziei a expirat.

Art. 268 C.mun.
(1) Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
....
b) în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care s-a comunicat decizia de sancţionare disciplinară;
.......

Asadar, daca depuneti acum contestatie , actiunea va fi respinsa ca fiind prescrisa.
Inca o intrebare daca se poate: este legal sa-i respingi salariatului cererea de demisie fara a sta in perioada de preaviz?