Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor de deces
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor de deces

Soacra mea are 94 de ani. Este imobilizata la pat si ne asteptam din ce in ce, la ce este mai rau. Ea are pensie de urmas in urma decesului socrului meu, acum 7 ani. Intrebarea mea este daca ajutorul de deces va fi integral, ca al oricarui pensionar, sau si acesta va fi de doar 50% asa cum este si pensia sa de urmas? Mentionez ca sotul meu este singurul fiu si dumneaei locuieste
de foarte multi ani in casa noastra. Multumesc!
Bun ziua,

potrivit prevederilor Legii nr. 7/2017 ajutorul de deces ale unui membru de familie este de jumate (50%) din cuantumul stabilit de lege.
Multumesc!
In opinia mea, mesajul de mai sus e eronat. Sotul dvs nu va cere ajutorul pt un membru al familiei, acesta fiind considerat - parintele in cazul nostru- care nu era asigurat ori pensionar la data decesului. soacra dvs avand statutul de pensionar.
Legea nu face distinctie intre tipurile de pensii incasate
www.avocatnet.ro/forum/discu...
[ link extern ] /