Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Deducerea forfetara
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Deducerea forfetara

Din câte am înţeles, Formularul 600 se depune în condiţiile în care veniturile totale din activităţile independente depăşesc 22.800 lei. Anul trecut, în cazul reţinerilor la sursă a impozitului şi contribuţiei la sănătate, acestea s-au aplicat după deducerea forfetară. În aceste condiţii totalul veniturilor neimpozitate din 2017, nu depăşeşte 22.800 lei. Ce se ia în considerare brutul asupra căruia i s-a aplicat deducerea forfetară sau cel dinainte de aplicarea deducerii forfetare? Se mai depune formularul 600?
Se ia in calcul venitul net adica ventul brut - cheltuieli deductibie facute in timpul anului fara cass si cas.