Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Regulament intern
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Regulament intern

Buna ziua
Ce se intampla in cazul in care administratorul refuza sa respecte regulamentul intern ? Adica nu da curs unei cercetari disciplinare care ar avea consecinte grave, Punerea in pericol a propiei persoane sau a colegilor de munca.
Buna ziua ,

un raspuns scurt ar fii ca

Poate raspunde disciplinar sau penal

Depinde.de situatia de fapt.

Cu drag
Nu este obligat sa efectueze o cercetare disciplinara...Are doar dreptul sa daca așa ceva.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua ,

Nu da curs in sensul obstructionarii cercetarii disciplinare sau nu da curs in sensul initierii de catre el a anchetei disciplinare ,ca nu a-ti precizat exact.

cu drag
Avocat Minoi, utilizator
Atât timp cât nu exista obligatie, angajatorul va decide ce face.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am intocmit un referat de cercetare disciplinara unui manager de departament pentru ca pus in pericol propia persoana cat si a persoanelor din jur prin manipularea cu transpaleta electrica a unor sarcini de peste 200 de kg neavand autorizatie. El a refuzat sa semneze acest referat, in consecinta am apelat la administratorul societatii pentru clarificari. Administratorul a zis ca nu o sa se faca cercetarea diaciplinara. Citez " nu o sa se intample nimica cu referatul". Prin aceasta actiune incalca regulamentul de ordine interna. Deci ce e de facut ?
Cornel Vasile, Consilier juridic