avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Renunțare proces de divorț
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Renunțare proces de divorț

Buna ziua. In urma cu o luna am depus la judecatorie o cerere scrisă + taxa 100 lei pentru a divorta, fără a avea copii sau bunuri comune.. Acum ne-am împăcat si as dori sa anulez procesul. Nu am plătit avocați... eu ca reclamat nu am primit încă nimic acasa... doar soția a primit înștiințare cu m ca am depus cerere pentru divorț.

Ce trebuie să fac ca sa opresc procesul? Ce taxe trebuie să plătesc si cum trebuie să procedez? Tinand cont ca marți plec din tara pentru mult timp... multumesc
Cel mai recent răspuns: cristi4sanem , utilizator 15:25, 21 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Avand in vedere acordul, va puteti prezenta in fata instantei pentru a solicita a se lua act de impacare/renuntare la cererea de divort
Eu trebuit să plec marți din tara.. exista vreo cerere care o pot depune la dosar pentru Anulare?

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Avand in vedere acordul, va puteti prezenta in fata instantei pentru a solicita a se lua act de impacare/renuntare la cererea de divort

Imi poate da cineva mai multe detalii?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum anulez un divorț? Brinza Stefan Brinza Stefan Buna ziua.am bagat actele de divorț la tribunal si intre timp m-am impacat cu sotia.mentionez faptu că sotia mea este din judetul gorj si eu din județul ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! viitorul meu partener este în proces de divort, a ... Verdeslaura Verdeslaura Buna ziua! Viitorul meu partener este în proces de divort, a fost reclamat in judecata de sotia lui care a cerut desfacerea casatoriei. In data de 02.02.2023 ... (vezi toată discuția)
Suspendare actiune divort alice_maria alice_maria Buna ziua. In cazul in care la un proces de divort nu s-au prezentat partile implicate, dar s-a depus prin Registratura o cerere de anulare a actiunii prin ... (vezi toată discuția)