Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... suspendare actiune divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

suspendare actiune divort

Buna ziua. In cazul in care la un proces de divort nu s-au prezentat partile implicate, dar s-a depus prin Registratura o cerere de anulare a actiunii prin acordul partilor, care poate fi motivul pentru care nu s-a tinut cont de aceasta cerere, solutia fiind suspendarea actiunii prin neprezentare? Ar trebui sa mergem la Judecatorie sa cerem informatii? Multumim
Nu exista instituia anularii cererii de chemare in judecata. Exista posibilitatea renuntarii la judecata de catre reclamant. Suspendarea pt lipsa partilor este corecta, intrucat cererea de anulare a procesului de divort nu se poate lua in considerare.
Reclamantul a depus sfatuit de un avocat o cerere prin care se solicita anularea actiunii, deoarece partile s-au impacat, tocmai ca motivatie a neprezentarii. I s-a spus la momentul acela ca este acelasi lucru ca si cand s-ar prezenta personal la termen, cerand inchiderea actiunii. Inteleg ca de fapt a fost sfatuit prost? Ce se poate face in acest caz? Multumim
Puteti sa nu actionati in nici un fel, dreptul la a repune actiunea pe rol se perima in decurs de 1 an, data la care veti fi citati in vederea perimarii dreptului la actiune

sau,

cereti repunerea pe rol a actiunii, dupa care solicitati renuntarea la actiune (atributul reclamantului), pe motivul impacarii.
Va multumesc pentru sfaturi. Cum se poate face renuntarea la actiune?
Se redacteaza o cerere de renuntare la judecata, se semneaza personal de catre reclamant şi se depune la Registratura instantei. In acelasi timp, fiind suspendat dosarul trebuie formulata si o cerere de repunere pe rol a cauzei, pentru ca judecatorul sa poate lua act de renuntarea la judecata. Contactati cel mai bine un avocat care sa redacteze cererile.