Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit cheltuieli de judecata si plata daunelor sunt ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

cheltuieli de judecata si plata daunelor sunt deductibile?

buna ziua,

Am avut un accident de munca pe santier - muncitorul a fos grav accidentat. Au fost respectate de noi regulile privind protectia muncii..etc. ITM -ul nu a constatat nimic in neregula, insa familia a dat in judecata societatea - iar procesul l-am pierdut. Am fost pusi la plata cheltuielilor de spitalizare, cheltuieli de judecata plus plata unor daune. CAre este tratamentul fiscal al acestor cheltuieli? Sunt deductibile la calculul impozitului pe profit?

Multumesc
eu stiu ca nu sunt deductibile
Multumesc!

Se poate sa imi indicati si prevederea legala?