avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Intrerupere plata CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Intrerupere plata CASS

Buna ziua.

Sunt persoana fara venit. Daca ma decid sa platesc lunar suma de 190 RON pentru CASS, si, sa presupunem, la un moment dat, intr-o luna, nu am posibilitatea sa platesc, imi pastrez calitatea de asigurat? Ce se intampla daca apar intreruperi in plata CASS?

Daca aleg sa platesc "la nevoie", din urma, suma aceea imensa, de aproape 1400 RON, declaratia 604 o depun ATUNCI, sau inainte, preventiv?

Multumesc.
Ultima modificare: Duminică, 21 Ianuarie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Florian Mociar , utilizator 20:44, 21 Ianuarie 2018
Daca optati in d604 sa platiti lunar, trebuie sa platiti toate lunile timp de 12 luni. Doriti sa platiti la nevoie, depuneti d604 cand platiti. Cititi pe d604.
minunat.... multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata lunara cass declarația 604 persoana fără venituri catalinapredescu catalinapredescu Ca persoana fizica fara venituri, dacă am completat pentru prima data declarația 604 la anaf, am plătit 190 ron, apoi am mers la casmb cu chitanta, va ... (vezi toată discuția)
Plata cass persoane fara venituri catalinapredescu catalinapredescu Am completat în februarie 2018 declaratia 604 pe o perioada de 12 luni. De atunci plătesc lunar cass de 190 ron. Odată cu apariția noii declarații unice ... (vezi toată discuția)
Cererea 604 Malciu Gheorghita Malciu Gheorghita Daca nu am niciun venit, trebuie depusa la ANF, cererea604 ma ajuta cu ceva la plata asigurari de sanatate sa numai platesc 190 ron.multumesc. (vezi toată discuția)