Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Propietar in urma unui contract de vanzare cumparare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Propietar in urma unui contract de vanzare cumparare auto

Buna tuturor,

am cumparat acum doi ani un autoturism radiat la cerere si am contract de vanzare cumparare cu fostul propietar. Din nefericie, nu am cartea vehiculului intrucat cu ani in urma la mometnul radierii, se retiena de catre politie atat cartea cat si certificatul. In urma uni control la RAR masina figureaza ca avand carte dar nu e in posesia mea. Pentru a scoate un duplicat se pare ca nu am calitatea de propietar. Cum pot proceda la recuperearea cartii intrucat vechiul propietarul nu mai este de gasit?
Multumesc tuturor pentru sugestii.
Cordialitate.
v.r.
Salut.
Un contract de vanzare cumparare este valabil doar 30 de zile.
Adica, in maxim 30 de zile trebuie sa inscrii masina.
Din pacate multa lume isi cumpara masina cum ai facut tu, fara sa aiba actele in regula, sperand ca ...ca...nu stiu ce. Este normal ca nefiind proprietarul masinii sa nu poti ridica cartea sau talonul masinii de la politie.
Ai doua solutii:
Sau o vinzi si tu la cineva fara acte, sau, dezmembrari, mai recuperezi ceva.
Nu iti mai face iluzii ca poti rezolva altfel.
Bafta.
@dorelushu a scris
Un contract de vanzare cumparare este valabil doar 30 de zile.

Total eronat !
Probabil ati dorit sa afirmati ca termenul de finalizare procedura inmatriculare auto este de 30 de zile
Contractul de vanzare cumparare bun mobil reprezinta documentul asumat de catre parti vanzator cumparator la tranzactionarea dreptului de proprietate asupra bunului mobil
Contractul de vanzare cumparare auti are valabilitate si dupa decaderea termenului de 30 de zile,dovada concreta sutele de proprietari vehicule care obtin programarea la RAR peste termenul de 30 de zile si ulterior incheie formalitatile de inmatriculare auto
@valnord
Exista varianta de solutionare in baza contractului de vanzare cumparare,este procedura complexa dar se poate redobandi duplicat CIV
Daca nu stapaniti procedura contactati persoana specializata care va poate incheia documentele necesare
Buna seara,
multumesc frumos pentru raspunsuri. Nu, nu spapanesc procedura. Imi dati va rog un indiciu referitor la pasii ce vor urma sa-i fac? Cui sa ma adresez pentru inceput?
Cordialitate.

v.r.
100% ai dreptate cu cele 30 se zile.. exprimarea mea a fost incorecta. Va primi o amenda de 70 de lei pentru nedeclararea bunului dobandit la financiar. In legatura cu dobandirea cartii de identitate si a talonului, sunt convins ca exista persoane pe la RAR. care. contra unei sume de bani, vor elibera o alta carte.

Eu stiu ca legea spune ca doar detinatorul de drept poate scoate actele.

Gnaditi-va ca un contract de vanzare cumparare se poate face la colt de strada, cum poate cineva sa aiba drepturi asupra nasinii altcuiva fara a finaliza toate operatiunile de dupa incheierea lui?

ynocentta a scris:

@dorelushu a scris
Un contract de vanzare cumparare este valabil doar 30 de zile.

Total eronat !
Probabil ati dorit sa afirmati ca termenul de finalizare procedura inmatriculare auto este de 30 de zile
Contractul de vanzare cumparare bun mobil reprezinta documentul asumat de catre parti vanzator cumparator la tranzactionarea dreptului de proprietate asupra bunului mobil
Contractul de vanzare cumparare auti are valabilitate si dupa decaderea termenului de 30 de zile,dovada concreta sutele de proprietari vehicule care obtin programarea la RAR peste termenul de 30 de zile si ulterior incheie formalitatile de inmatriculare auto
@valnord
Exista varianta de solutionare in baza contractului de vanzare cumparare,este procedura complexa dar se poate redobandi duplicat CIV
Daca nu stapaniti procedura contactati persoana specializata care va poate incheia documentele necesare

Ziua buna,

am scris aici pentru ca nu cunosc legea si doresc sa pricep ce drepturi am in cazul dat. Tin sa subliniez ca este vorba o masina radiata care din pacate nu se poate inmatricula fara carte. Motivele pentru care nu detin cartea pot fi multiple. Presupun ca o masina radiata este un bun ca si o bicileta, o caruta o roaba sau ce stiu eu ce. Deci chestia cu 30 de zile nu-si are rostul.
Incerc sa focusez intrebarea.
Daca eu am masina de 2 ani in curte, am certificatul de radiere, contractul de vanzare cumparare (da "facut la coltul strazii" - dar e singura mea aparare in fata faptului ca am dar niste bani si am primit un bun si nu vine cetateanul sa-mi ia bunul din curte) sunt sau nu propietar?
Cand inceteaza dreptul proprietatii sau cand incepe acest drept?
Ce se intanpla daca fostul propietar a decedat intre timp sau a emigrat in America? Eu detin un bun platit in urma unui contract deasemeni detin si singurul document de indentificare la acel moment al masinii.
In speranta ca am fost mai clar si evit raspunsurile tendentioase sau "super sfatoase", va multumesc anticipat pentru consiliere.

Cordialitate.

v.r.