Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Scutire impozit programul Prima Casa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Scutire impozit programul Prima Casa

Buna ziua,
am achizitionat un apartament prin programul prima casa in ianuarie 2017, precizand bocul a fost construit in 1980 si ca proprietarul anterior nu a beneficiat de scutire de impozit. Intrebarea mea ar fi daca sunt eligibil pentru scutire de impozit conform legislatiei in vigoare?

Multumesc!
Scutire de impozit pentru ce anume, pentru proprietate?
Scutirile de impozit se aplica numai in conditiile codului fiscal pentru anumite persoane, veterani, persoane cu handicap, etc.
Daca va ganditi la scutire din cauza vechimii blocului nu exista asa ceva. Nici cladirile de patrimoniu aflate in proprietatea persoanelor fizice nu sunt scutite de plata impozitului.