avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1977 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Despăgubire de la ANRP_din 2017
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Despăgubire de la ANRP_din 2017

Bună ziua,

Aș dori să aflu dacă trebuie să depun declarația 600 până la 31 ianuarie 2018 pentru despăgubirea făcută de ANRP în septembrie 2017, în temeiul legii 290/2003 și în baza unor documente succesorale (titlul fusese emis pe numele mamei mele).

Vă mulțumesc,

--V.-M. B.
Cel mai recent răspuns: vmbarba , utilizator 20:34, 1 Martie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
veniturile din despagubiri -inclusiv ANRP nu se declara si nu se impoziteaza
Bună ziua,

Vă mulțumesc frumos!

Între timp am găsit și eu un paragraf din Codul fiscal (”Nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile nici veniturile de natura celor prevăzute mai sus, realizate de persoane fizice, dacă aceste venituri sunt primite în baza unor legi speciale şi finanţate din buget” -- în cazul întrebării puse fiind vorba despre legea 290 din 2003) care m-a liniștit la vremea respectivă.

--Monica Barba
Articolul corect din CODUL FISCAL este 62 lit.h , . Legile speciale sunt altele : DL 118/1990-pentru cei cu inchisoare pe motive politice si deportati... si Legea 189/2000 pentru cei refugiati din Basarabia Ucraina, ,Bulgaria, .unde se primesc niste indemnizatii -care nu sunt impozitate
Iar l.290/2003 se refera la despagubirile pentru averea lasata in Basarabia,Ucraina,Bulgaria
care de asemeni nu se impoziteaza conform art.62 lit h .asa cum e si cazul dvs.
Daca nu va suparati -averea despagubita a fost cumva in Basarabia ?din ce localitate? ca si eu sunt in aceasta situatie din Hotin ... .
Mulțumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubiri conf. legii 290 / 2003 Niunin Tiberiu Niunin Tiberiu Tatalui meu i s-a respins cererea privitoare despagubirilor ramase in Basarabia ca urmare a parasirii fortate de catre bunicii sai a proprietatilor avute, in ... (vezi toată discuția)
Calitatea de deportat legea 290/2003 Artigas Artigas Va salut, Am un litigiu in derulare cu ANRP privind acoradarea de despagubiri pe baza Legii 290/2003.Printre documentele care mi s-au solicitat se numara si ... (vezi toată discuția)
Executare silita potpal potpal Am o hotarare a Comisiei Judetene de aplicare a Legii nr.290/2003,data in 2007,prin care am fost despagubit pt.terenuri si bunuri ramase in Basarabia in ... (vezi toată discuția)