Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Model completare declaratia 600 Intreprindere ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Model completare declaratia 600 Intreprindere Individuala

Buna ziua! Am o intreprindere individuala (frizerie) si este pentru prima data cand am obtinut in anul precedent 2017 venituri cu valoarea lunara de peste 1900 de lei si trebuie sa depun declaratia 600. Ma poate indruma cineva cum se completeaza aceasta declaratie? Observ in prima parte a declaratie "datorez contributia de asigurari sociale prin indeplinirea urmatoarelor conditii, dupa caz, potrivit art.148 alin(2) din Codul fiscal:" si apoi am 4 obtiuni de bifat. Pe care dintre acestea le bifez? Pe toate? Apoi urmeaza "II.2. OPTIUNEA PERSOANELOR FIZICE CARE OBTIN VENITURI DIN ACTIVITATI INDEPENDENTE PENTRU DEPUNEREA DECLARATIEI SI PLATA CONTRIBUTIEI DE ASIGURARI SOCIALE PENTRU ANUL IN CURS" trebuie sa bifez si aici? Sau aici bifez doar daca estimez ca si anul in curs 2018 voi realiza venituri peste plafonul anual de 22800 lei? Apoi observ ca urmeaza din nou "III.2. OPTIUNEA CONTRIBUABILILOR PENTRU DEPUNEREA DECLARATIEI SI PLATA CONTRIBUTIEI DE ASIGURARI SOCIALE DE SANATATE PENTRU ANUL IN CURS" Aici trebuie sa bifez sau nu? Daca ma poate lamuri cineva v-as fi recunoscator. Va multumesc!
Nu bifati la partile cu optiunea Acolo bifeaza doar cei care cu toate ca se afla sub plafon, doresc totusi sa plateasca cas si cass.
Va multumesc pentru raspuns! Am gasit un videoclip detaliat ce apartine doamnei contabil Luiza Daneliuc cu modelul de completare pentru alte persoane care se afla in situatia mea [ link extern ] !