Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Incetare obligatie de sanatate PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Incetare obligatie de sanatate PFA

Buna ziua. Sunt un PFA si am realizat venituri sub plafonul de 22.800 pe 2018. Nu doresc sa mai platesc sanatate. In declaratia unica pe 2018 nu am bifat sa platesc sanatatea. Dar am gasit o cerere pe anaf, respectiv cerere nr 601 privind incetarea obligatiei de sanatate. Trebuie sa fac aceasta cerere? Eu inca figurez ca asigurat pe site-ul lor. Va multumesc!
Bună ziua! Din câte știu, dacă o persoană nu dorește să plătească și nici nu depășește o anumită sumă , nu bifează acea căsuță. Dar să știți că lucrurile sunt întotdeauna complicate cand vorbim de ANAF!
Am vorbit cu doi inspectori anaf, si mi-au spus ca trebuia sa nu bifez nimic in declaratia unica si sa realizez venituri sub plafon. De asemenea, am gasit anexa aceasta: [ link extern ]
si zice la titlul II: "5. Contribuabilii solicită încetarea obligațiilor de plată privind contribuția de asigurări sociale de sănătate stabilite prin “Decizia de impunere privind contribuția de asigurări sociale de sănătate datorată de persoanele fizice potrivit art.180 alin.(1) lit.a) din Codul fiscal”, prin depunerea unuia dintre următoarele formulare, după caz: a) „Declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice”, denumită, în continuare declarație unică. "
Deci eu inteleg ca prin depunerea declaratie unice se specifica daca mai vrei sau nu sa platesti sanatate.
nae2012, utilizator