Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... este suficienta doar o Decizie de desfacerea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

este suficienta doar o Decizie de desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă ? - sau trebuie incheiat si un Act aditional de incetare Contract de munca ?

Este primul caz de acest fel
si nu stiu cum trebuie procedat:
- este suficienta doar o Decizie de desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă ?
sau trebuie incheiat si un Act aditional de incetare Contract de munca ?

Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns.
In conformitate cu prevederile art. 252 din Codul muncii, angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar numai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei. In decizie se vor cuprinde, in mod obligatoriu, sub sanctiunea nulitatii aboslute, prevederile art. 252 (2) din Codul muncii. De asemenea, decizia de sanctionare se comunica salariatului in cel mult 5 zile calendaristice de la data emiterii si produce efecte de la data comunicarii, putand fi contestata de salariat la instantele judecatoresti competente in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.
Se va emite numai decizia de incetare a c.i.m.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc foarte frumos pentru raspunsuri !