Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contributia cass salariat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contributia cass salariat

Unei persoane care este salariat, al carui venit este peste salariul minim de 1900 lei, dar aceeasi persoana este si in programul national de sanatate i se retine cass? Prin codul fiscal / 2018 la art 154, lit. f se spune ca este exceptata de la plata acestei contributii. Prin OUG 88/29.11.217( modificarea si completarea legii privind reforma in domeniul sanatatii) se spune acelasi lucru ( asa inteleg)
Intrebarea ar fi: cum este corect? Se plateste aceasta contributie sau nu?
george-neagu, moderator
Daca cititi mai departe in Codul Fiscal se spune ca:
"(2) Persoanele fizice aflate în situațiile prevăzute la alin. (1) lit. c) - p) sunt exceptate de la plata contribuției de asigurări sociale de sănătate pe perioada și, după caz, pentru drepturile bănești primite, prevăzute la alin. (1), dacă nu realizează venituri din cele menționate la art. 155 sau dacă nivelul lunar cumulat al acestora este sub valoarea salariului de bază minim brut pe țară. În cazul realizării de venituri din cele menționate la art. 155 peste nivelul salariului de bază minim brut pe țară, lunar, pentru acestea se datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate potrivit prezentului titlu."
Asadar, daca realizeaza venituri din salarii mai mari decat salariul minim brut, datoreaza contributii la sanatate pentru aceste venituri.