avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... separație bunuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

separație bunuri

Buna ziua! Mai este de actualitate legea separației de bunuri? se poate aplica acum în timpul căsătoriei?Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ingrid16 , utilizator 14:32, 23 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da.
Daca aveti in vederea incheiarea unei astfel de conventii matrimoniale, trebuie sa fi trecut cel putin 1 an de la incheierea casatoriei.
In caz ca la un moment dat doriti sa schimbati si regimul separatiei de bunuri, la fel, trebuie sa treaca 1 an.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, poate fi modificata regimul matrimonial, printr-o conventie de separatie de bunuri.

Aceasta se perfecteaza in forma autentica, notariala.

Conventia se poate incheia inainte de casatorie, ori dupa incheierea casatoriei .( efectele sunt produse dupa incheierea casatoriei ).


Modificarea regimului matrimonial se poate realiza in termen de 1 an de la data perfectarii.


Fiecare dintre soti va dobandi bunuri in nume propriu.

Datoriile vor fi proprii, de asemenea.

Fiecare dintre soti este tinut sa indeplineasca obligatiile obisnuite ce rezulta dintr-o casatorie.


Sotii pot dobandi si bunuri proprietate comuna pe cote -parti.



Succes!
Ultima modificare: Marți, 23 Ianuarie 2018
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Eu am întrebat în ideea în care ne dorim un credit iar eu il încurc pe sot cu un istoric în biroul de credit.Ne gândeam să facem aceasta separare de bunuri, imobilul va fi al lui si creditul de asemenea si nu voi mai fi eu analizată la constituirea dosarului.
Va multumesc pt răspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casatorie - bunuri proprii si comune in casatorie lore8000 lore8000 Buna ziua. In situatia in care o viitoare sotie detine inainte de casatorie o suma importanta de bani in banca sau o casa achizitionata inainte de ... (vezi toată discuția)
Regimul matrimonial 080668 080668 va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Daca exista un contarct prenuptial incheiat sub semnatura privata ,la un moment dat in timpul casniciei ,regimul ... (vezi toată discuția)
Bunuri comune dupa casatorie oana.col oana.col Buna ziua, am depus actele pentru casatorie , iar de acasa am stabilit ca vom alege ca bunurile sa fie separate, nu la comun. in momentul in care am ajuns sa ... (vezi toată discuția)