Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... separație bunuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

separație bunuri

Buna ziua! Mai este de actualitate legea separației de bunuri? se poate aplica acum în timpul căsătoriei?Va multumesc!
Da.
Daca aveti in vederea incheiarea unei astfel de conventii matrimoniale, trebuie sa fi trecut cel putin 1 an de la incheierea casatoriei.
In caz ca la un moment dat doriti sa schimbati si regimul separatiei de bunuri, la fel, trebuie sa treaca 1 an.
Da, poate fi modificata regimul matrimonial, printr-o conventie de separatie de bunuri.

Aceasta se perfecteaza in forma autentica, notariala.

Conventia se poate incheia inainte de casatorie, ori dupa incheierea casatoriei .( efectele sunt produse dupa incheierea casatoriei ).

Modificarea regimului matrimonial se poate realiza in termen de 1 an de la data perfectarii.

Fiecare dintre soti va dobandi bunuri in nume propriu.

Datoriile vor fi proprii, de asemenea.

Fiecare dintre soti este tinut sa indeplineasca obligatiile obisnuite ce rezulta dintr-o casatorie.

Sotii pot dobandi si bunuri proprietate comuna pe cote -parti.

Succes!
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Eu am întrebat în ideea în care ne dorim un credit iar eu il încurc pe sot cu un istoric în biroul de credit.Ne gândeam să facem aceasta separare de bunuri, imobilul va fi al lui si creditul de asemenea si nu voi mai fi eu analizată la constituirea dosarului.
Va multumesc pt răspuns!