Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Daca sunt despartit in fapt si exista un minor trebuie sa platesc pensie
alimentara?Mentionez ca minorul aste cu mama.
Apacflo, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Chiar daca sunteti despartiti in fapt, copilul trebuie hranit, spalat, imbracat, incaltat si bineinteles educat, iar obligatia de intretinere nu apartine numai mamei ci ambilor parinti in solidar.
Art. 499 cicv.
Obligaţia de întreţinere
(1) Tatăl şi mama sunt obligaţi, în solidar, să dea întreţinere copilului lor minor, asigurându-i cele necesare traiului, precum şi educaţia, învăţătura şi pregătirea sa profesională.
..........................................................................................................
(4) În caz de neînţelegere, întinderea obligaţiei de întreţinere, felul şi modalităţile executării, precum şi contribuţia fiecăruia dintre părinţi se stabilesc de instanţa de tutelă pe baza raportului de anchetă psihosocială.