Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Studii de scurta sau de lunga durata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Studii de scurta sau de lunga durata

Cu data de 29.11.2004 am primit diploma de absolvire pe baza promovarii examenului de absolvire din sesiunea iunie 2003 pentru durata studiilor de 4 ani in cadrul Facultatii de psihologie si stiinte ale educatiei ca absolvent al Universitatii "Babes-Bolyai" din Cluj Napoca, Colegiul Universitar din Cluj Napoca, cu titlu de institutor, in profilul sociopsihopedagogie, specializarea institutor invatamant scolar si prescolar. Intrebarea mea este: Unde pot fi incadrat, la studii superioare de scurta sau de lunga durata?
Legea 288/2004
art.18
....
(2) Diplomele absolvenţilor de învăţământ superior sunt recunoscute şi oferă drepturi în condiţiile stabilite de legislaţia în vigoare la data obţinerii actului de finalizare a studiilor.
.....

In general, Colegiile erau incadrate la SSD.

Insa ,potrivit Legii 153/2017, art. 41, salarizarea absolvenților ciclului I și/sau II (Bologna) se face la nivelul absolvenților cu studii superioare de lungă durată (S), potrivit art. 18 alin. (1) și (3) din Legea nr. 288/2004 privind organizarea studiilor universitare, cu modificările și completările ulterioare.