Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacerea disciplinara a contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacerea disciplinara a contractului de munca

:D
Conditii pentru desfacerea disciplinara a contractului de munca. !?
Pasii pentru desfacerea disciplinara a contr de munca sunt urmatorii:
- seful direct face un referat prin care explica ce fapte a comis salariatul respectiv (neprezentare la serv -de exemplu, etc);
- in baza referatului se constituie o comisie de disciplina pentru a face cercetarea (formata din 3 persoane, de regula)
- comisia convoaca in scris salariatul -vezi art. 267 din Codul muncii
- comisia, dupa convocare face un raport de cercetare disciplinara prin care arata ce anume s-a incalcat din fisa postului, regulamentul intern, contr colectiv de munca, etc si face propunerea de sanctionare, in cazul tau desfacerea disciplinara a contr de munca;
- dupa toata procedura asta se face o decizie de desfacerea a cim cf art. 268 din Codul Muncii.
Succes!!
Am inteles ca:
Pasii pentru desfacerea disciplinara a contr de munca sunt urmatorii:
- seful direct face un referat prin care explica ce fapte a comis salariatul respectiv (neprezentare la serv -de exemplu, etc);
- in baza referatului se constituie o comisie de disciplina pentru a face cercetarea (formata din 3 persoane, de regula)
- comisia convoaca in scris salariatul -vezi art. 267 din Codul muncii
- comisia, dupa convocare face un raport de cercetare disciplinara prin care arata ce anume s-a incalcat din fisa postului, regulamentul intern, contr colectiv de munca, etc si face propunerea de sanctionare, in cazul tau desfacerea disciplinara a contr de munca;
- dupa toata procedura asta se face o decizie de desfacerea a cim cf art. 268 din Codul Muncii.
Intrebarea este:
Comisia, poate sa faca un raport de cercetare disciplinara prin care arata ca s-a incalcat de fapt, chiar neprezentarea la cercetare? Celelalte motive de sanctionare fiind luate la cunostinta in urma cu mai mult de o luna.
iata ce spune art. 267 alin. (3) Neprezentarea salariatului la convocarea făcută în condiţiile prevăzute la alin. (2) fără un motiv obiectiv dă dreptul angajatorului să dispună sancţionarea, fără efectuarea cercetării disciplinare prealabile.
Da, dar eu nu am motive de sanctionare. Ce sa fac?
cum adica nu ai motive de sanctionare? daca nu il mai vrea seful de ce nu vorbesti cu el poate accepta sa-si dea demisia...