avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1037 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacerea disciplinara a contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacerea disciplinara a contractului de munca

:D
Conditii pentru desfacerea disciplinara a contractului de munca. !?
Cel mai recent răspuns: silone , utilizator 17:10, 16 Februarie 2006
Pasii pentru desfacerea disciplinara a contr de munca sunt urmatorii:
- seful direct face un referat prin care explica ce fapte a comis salariatul respectiv (neprezentare la serv -de exemplu, etc);
- in baza referatului se constituie o comisie de disciplina pentru a face cercetarea (formata din 3 persoane, de regula)
- comisia convoaca in scris salariatul -vezi art. 267 din Codul muncii
- comisia, dupa convocare face un raport de cercetare disciplinara prin care arata ce anume s-a incalcat din fisa postului, regulamentul intern, contr colectiv de munca, etc si face propunerea de sanctionare, in cazul tau desfacerea disciplinara a contr de munca;
- dupa toata procedura asta se face o decizie de desfacerea a cim cf art. 268 din Codul Muncii.
Succes!!
Am inteles ca:
Pasii pentru desfacerea disciplinara a contr de munca sunt urmatorii:
- seful direct face un referat prin care explica ce fapte a comis salariatul respectiv (neprezentare la serv -de exemplu, etc);
- in baza referatului se constituie o comisie de disciplina pentru a face cercetarea (formata din 3 persoane, de regula)
- comisia convoaca in scris salariatul -vezi art. 267 din Codul muncii
- comisia, dupa convocare face un raport de cercetare disciplinara prin care arata ce anume s-a incalcat din fisa postului, regulamentul intern, contr colectiv de munca, etc si face propunerea de sanctionare, in cazul tau desfacerea disciplinara a contr de munca;
- dupa toata procedura asta se face o decizie de desfacerea a cim cf art. 268 din Codul Muncii.
Intrebarea este:
Comisia, poate sa faca un raport de cercetare disciplinara prin care arata ca s-a incalcat de fapt, chiar neprezentarea la cercetare? Celelalte motive de sanctionare fiind luate la cunostinta in urma cu mai mult de o luna.
iata ce spune art. 267 alin. (3) Neprezentarea salariatului la convocarea făcută în condiţiile prevăzute la alin. (2) fără un motiv obiectiv dă dreptul angajatorului să dispună sancţionarea, fără efectuarea cercetării disciplinare prealabile.
Da, dar eu nu am motive de sanctionare. Ce sa fac?
cum adica nu ai motive de sanctionare? daca nu il mai vrea seful de ce nu vorbesti cu el poate accepta sa-si dea demisia...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comisie de disciplina,convocare,acte de intocmit sonder sonder Buna! Am rugamintea sa ma ajutati cu un format de Convocare pentru Comisia de Disciplaina,pentru o angajata care nu si-a respecat preavizul de 15 ... (vezi toată discuția)
Informatie despre un consilier juridic absolvent iulianod iulianod va rog sa imi spune-ti cum as putea proceda legal sa pot desface un contract de munca unui jurist al unei societati? mentionez ca societatea este in pierdere ... (vezi toată discuția)
Concediere danidaniela3 danidaniela3 Buna seara, Am un agajat care nu s-a przentat la lucru de 2 luni .I-am trimis 2 adrese prin care ii solicitam prezenta la sediul unitatii in vederea ... (vezi toată discuția)