avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contabilizare importuri pe pfa cod caen 4791
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contabilizare importuri pe pfa cod caen 4791

Buna ziua,
Am un Pfa cu cod caen 4791 vanzari cu amanuntul prin intermediul internetului.
Intrebarea mea este,pot importa produse pe acest cod?
Si daca da,cum se face contabilizarea facturii?
Va multumesc
Ultima modificare: Joi, 25 Ianuarie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 15:12, 22 Iunie 2022


Mada87lina a scris:

Buna ziua,
Am un Pfa cu cod caen 4791 vanzari cu amanuntul prin intermediul internetului.
Intrebarea mea este,pot importa produse pe acest cod?
Si daca da,cum se face contabilizarea facturii?
Va multumesc


Buna ziua,

Ati gasit raspunsul la intrebare?
Deoarece si eu sunt interesat in acesta privinta
Va multumesc
Se poate face importul fara probleme. La vama va trebui sa platiti taxele vamale si TVA in baza unui cod EORI pe care il obtineti de la vama sau de la comisionarul vamal .
Buna ziua,
Sunteti sigur ca nu este nevoie de codurile CAEN pentru comertul cu ridicata (4631->4645)in vederea importului?
De la firma ce se ocupa de infiintare mi sa recomandat sa trec si acestea
Va multumesc
Orice firma poate face import sau achizitie intracomunitara de bunuri pe care le va vinde si va obtine venituri daca se ocupa cu comertul . Si dvs asta faceti . Nu e legata de un anume cod CAEN pt asta dvs fiind comerciant .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am voie sa fac import/achiz.intracom?? Victorius Victorius Buna ziua, Mi am deschis recent o firma cu activitate principala 4791 - vanzari prin internet, si as dori sa aduc marfa din UE dar si din afara UE. Pot face ... (vezi toată discuția)
Extras paypal utilizat ca factura anc4 anc4 Am o nelamurire foarte mare...Doresc sa imi infiintez un pfa cu codurile caen 4791(comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet) ... (vezi toată discuția)
Cod caen vanzare aparatura cosmetica WEO WEO De ce cod CAEN este nevoie pentru a vinde catre persoane juridice sau PFA aparatura cosmetica (provenita din achizitie intracomunitara sau import sau furnizor ... (vezi toată discuția)