Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contabilizare importuri pe pfa cod caen 4791
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contabilizare importuri pe pfa cod caen 4791

Buna ziua,
Am un Pfa cu cod caen 4791 vanzari cu amanuntul prin intermediul internetului.
Intrebarea mea este,pot importa produse pe acest cod?
Si daca da,cum se face contabilizarea facturii?
Va multumesc
george-neagu, moderator

Mada87lina a scris:

Buna ziua,
Am un Pfa cu cod caen 4791 vanzari cu amanuntul prin intermediul internetului.
Intrebarea mea este,pot importa produse pe acest cod?
Si daca da,cum se face contabilizarea facturii?
Va multumesc

Buna ziua,

Ati gasit raspunsul la intrebare?
Deoarece si eu sunt interesat in acesta privinta
Va multumesc
Se poate face importul fara probleme. La vama va trebui sa platiti taxele vamale si TVA in baza unui cod EORI pe care il obtineti de la vama sau de la comisionarul vamal .
Buna ziua,
Sunteti sigur ca nu este nevoie de codurile CAEN pentru comertul cu ridicata (4631->4645)in vederea importului?
De la firma ce se ocupa de infiintare mi sa recomandat sa trec si acestea
Va multumesc
Orice firma poate face import sau achizitie intracomunitara de bunuri pe care le va vinde si va obtine venituri daca se ocupa cu comertul . Si dvs asta faceti . Nu e legata de un anume cod CAEN pt asta dvs fiind comerciant .