Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

rovinieta

pe numele cui se intomeste procesul verbal de contraventie in situatia in care nu a fost platita rovinieta?Se intocmeste pe numele proprietarului vehiculului sau conducatorului auto care nu este aceeasi persoana cu proprietarul vehiculului?
Pe numele din certificatul de inmatriculare al autovehiculului (nu discutam insa de leasing - caz in care intervine o intreaga procedura).
pentru a exista o echitate intre starea de fapt si starea de drept , eu as considera ca procesul verbal de contraventie sa se incheie pe numele conducatorului auto .
as mai completa in felul urmator : punerea in circulatie (de catre conducatorul auto)a unui autovehicul fara taxa de drum platita , se sanctioneaza contraventional.intrebarea ar fi cine va fi sanctionat?cred ca raspunsul ar trebui sa fie simplu.
Detinatorul autovehiculului.