Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Intrebare
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Intrebare

Am si eu urmatoarea problema:
Am un SRL caruia i-am suspendat activitatea la inceputul anului 2008 , dupa care nu am mai depus nicaieri nici un fel de act (bilant contabil etc).
Acum 2 zile am primit prin posta un proces verbal cu o amenda de 400 ron pentru nedepunerea bilantului aferent anului 2008 .
Intrebarea mea este ce se va intimpla daca nu platesc aceasta amenda?
Se va recurge la inchiderea firmei sau poate fi executat silit administratorul ca persoana fizica?
dandu a scris:
Am un SRL caruia i-am suspendat activitatea la inceputul anului 2008 , dupa care nu am mai depus nicaieri nici un fel de act (bilant contabil etc).
Acum 2 zile am primit prin posta un proces verbal cu o amenda de 400 ron pentru nedepunerea bilantului aferent anului 2008 .
Intrebarea mea este ce se va intimpla daca nu platesc aceasta amenda?
Se va recurge la inchiderea firmei sau poate fi executat silit administratorul ca persoana fizica?

Buna ziua,
SC, chiar si cu activitatea suspendata sau fara activitate, are obligatia legala de a intocmi si depune, la termenele legal stabilite, toate documentele (formularele) fiscale ca si o SC deplina functionala.
asta stiu dar voiam sa aflu ce se intimpla daca voi merge asa in continuare
In continuare:
- asa cum spuneti: amenda administrativa pentru nedepunerea raportarilor fiscale.
- daca amenzile nu se platesc, AFP poate cere dizolvarea firmei, pentru debite neachitate;
- si RC poate cere dizolvarea firmei, pentru nedepunerea 3 ani consecutivi a bilanturilor anuale;
- dupa dizolvare, urmeaza lichidarea
-in cursul lichidarii, daca nu se acopera toate debitele, partile interesate poat cere si atragerea raspunderii administratorului
Am un SRL caruia i-am suspendat activitatea la inceputul anului 2008

pe timpul suspendarii activitatii nimeni nu poate cere dizolvarea art 237 din legea 31
dandu a scris:
Am un SRL caruia i-am suspendat activitatea la inceputul anului 2008

adrian stoica a scris:
pe timpul suspendarii activitatii nimeni nu poate cere dizolvarea art 237 din legea 31

Dle. @adrian stoica, articolul citat de Dvs. mai sus are si un ultim aliniat: Durata inactivitatii nu poate depasii 3 ani.
In tot acest timp obligatiile sanctiunile si riscurile mentionate in mesajul meu sunt reale si posibile.
Cu stima, predecesorul Dvs.
Profesionist in Insolventa Eugen Marcov