avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Intrebare
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Intrebare

Am si eu urmatoarea problema:
Am un SRL caruia i-am suspendat activitatea la inceputul anului 2008 , dupa care nu am mai depus nicaieri nici un fel de act (bilant contabil etc).
Acum 2 zile am primit prin posta un proces verbal cu o amenda de 400 ron pentru nedepunerea bilantului aferent anului 2008 .
Intrebarea mea este ce se va intimpla daca nu platesc aceasta amenda?
Se va recurge la inchiderea firmei sau poate fi executat silit administratorul ca persoana fizica?
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 23:24, 20 Octombrie 2009
dandu a scris:
Am un SRL caruia i-am suspendat activitatea la inceputul anului 2008 , dupa care nu am mai depus nicaieri nici un fel de act (bilant contabil etc).
Acum 2 zile am primit prin posta un proces verbal cu o amenda de 400 ron pentru nedepunerea bilantului aferent anului 2008 .
Intrebarea mea este ce se va intimpla daca nu platesc aceasta amenda?
Se va recurge la inchiderea firmei sau poate fi executat silit administratorul ca persoana fizica?

Buna ziua,
SC, chiar si cu activitatea suspendata sau fara activitate, are obligatia legala de a intocmi si depune, la termenele legal stabilite, toate documentele (formularele) fiscale ca si o SC deplina functionala.
asta stiu dar voiam sa aflu ce se intimpla daca voi merge asa in continuare
In continuare:
- asa cum spuneti: amenda administrativa pentru nedepunerea raportarilor fiscale.
- daca amenzile nu se platesc, AFP poate cere dizolvarea firmei, pentru debite neachitate;
- si RC poate cere dizolvarea firmei, pentru nedepunerea 3 ani consecutivi a bilanturilor anuale;
- dupa dizolvare, urmeaza lichidarea
-in cursul lichidarii, daca nu se acopera toate debitele, partile interesate poat cere si atragerea raspunderii administratorului
Am un SRL caruia i-am suspendat activitatea la inceputul anului 2008


pe timpul suspendarii activitatii nimeni nu poate cere dizolvarea art 237 din legea 31
dandu a scris:
Am un SRL caruia i-am suspendat activitatea la inceputul anului 2008


adrian stoica a scris:
pe timpul suspendarii activitatii nimeni nu poate cere dizolvarea art 237 din legea 31

Dle. @adrian stoica, articolul citat de Dvs. mai sus are si un ultim aliniat: Durata inactivitatii nu poate depasii 3 ani.
In tot acest timp obligatiile sanctiunile si riscurile mentionate in mesajul meu sunt reale si posibile.
Cu stima, predecesorul Dvs.
Profesionist in Insolventa Eugen Marcov

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum scap de un srl ? razvan911 razvan911 Buna ziua, Am infiintat un SRL in 2004 la care sunt unic asociat si administrator. Firma a functionat pana la 1 ianuarie 2005 cand am hotarat sa nu mai ... (vezi toată discuția)
Nedepunere declaratii societate suspendata peridot peridot Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un sfat in ce priveste situatia de mai jos. Am o societate infiintata in aug 2006 pe care nu am desfasurat nici un fel de ... (vezi toată discuția)
Ce se poate face in cazul asta? faliment? geo123 geo123 Am o firma care a acumulat datorii la BS ( incepand cu impozitul pe dividende din 2007,2008 pana la forfetarul de anul asta), aprox.3000 ron. O firma mica cu ... (vezi toată discuția)