Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu legal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu legal

Buna. Daca esti in concediu medical in perioada concediului legal,e vorba de mine, am avut piciorul rupt, se plateste concediul medical pe acea perioada. Dar concediul legal se mai plateste?
Codul Muncii
art.145
(5) In situatia in care incapacitatea temporara de munca sau concediul de maternitate, concediul de risc maternal ori concediul pentru ingrijirea copilului bolnav a survenit in timpul efectuarii concediului de odihna anual, acesta se intrerupe, urmand ca salariatul sa efectueze restul zilelor de concediu dupa ce a incetat situatia de incapacitate temporara de munca, de maternitate, de risc maternal ori cea de ingrijire a copilului bolnav, iar cand nu este posibil urmeaza ca zilele neefectuate sa fie reprogramate.
....

Prin urmare, CO se intrerupe , iar asalariatul aflat in concediu medical va primi indemnizatia aferenta acestuia.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc mult