Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea fondului funciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea fondului funciar

buna ziua
ma confrunt cu o problema.
sunt unicul mostenitor al bunicului meu care la randul lui este unic mostenitor dupa parintii, matusi, unchi, bunicii, etc.
bunicul meu a facut mai multe cererii in baza legii fondului funciar, dupa parintii, unchi, matusii, etc.
sau eliberat mai multe titluri de proprietate , atat pe numele lui cat si pe numele tatalui sau pe numele natural ( acesta fiind adoptat), precum si pe numele bunicilor lui, mamei lui,
sa eliberat la 2 primarii 2 titluri de proprietate cu suprafata totala de 5 ha, din care 1000 mp este teren intravilan.
cum el nu avea copii, eu sunt mostenitor testamentar, nu sa mai dus la primariile respective , sa multumit doar la a purta conversatii pe telefon.
de la primarii il minteau si ii ziceau ca nu sa eliberat.
el a decedat si eu am ramas unic mostenitor testamentar si legatar universal
o persoana straina in combinatie cu secretarii la primarii, pe baza de spaga au modificat titlurile de proprietate si au dezbatut succesiunea dupa ele.persoana respectiva a decedat si sotia dansului le-a vandut acum 8 ani in 2007
acum 7 ani am aflat si eu,in 2014, dupa ce a decedat bunicul meu,
am facut sesizare penala la parchet si dansei si notarului, numai ca sa clasat, din cauza ca seful politiei este cumnatul dansei si dansu a anchetat cazul, nu ma chemat sa dau nici declaratie.
era culmea sa dea o decizie contra cumnatei sale
am si dovada ca falsul sa facut de secretarul comunei numai ca a intervenit prescriptia si nu se mai poate face nimic contra lui.
si uite asa coruptii scapa
intrebarea este ce se poate face acum:

- avand in vedere ca statul roman a dat legea 165/2013 se poate ca sa solicit sa mi se dea daune compensatorii?
- sau sa ma duc in civil, sa o chem in judecata pe aceasta persoana, si primariile respective?
multumesc

vasile333, utilizator