Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Retur alimente:zahar, ciocolata calda praf, lapte praf ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Retur alimente:zahar, ciocolata calda praf, lapte praf etc

Suntem firma de distributie si avem clienti la care dam marfa alimentara (zahar, ciocolata calda praf, lapte praf etc) pentru a o pune in automatele de cafea. este legal sa dea retur marfa? sau este cf legii unde se poate returna doar in 15 zile?
Multumesc!
george-neagu, moderator
Daca este vorba de clienti persoane fizice si comenzile sunt facute pe internet, au dreptul de a returna marfa.
nu. este vorba de marfa data la o persoana juridica si transportata de catre noi la ei, prin intermediul unui ctr semnat de ambele parti. dar nu avem specificat in contract nimic legat de retur.