Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Parcare ilegala,
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Parcare ilegala,

M-am ales cu permisul suspendat in urma unui accident petrecut la o intersectie.Vrand sa intru pe un drum principal de pe o strada laterala am intampinat probleme de vizibilitate din cauza masinilor parcate ca de obicei pana in intersectie si langa trecerea de pietoni.Pentru a ma asigura am fost nevoit sa intru o idee cu botul masinii in fata .In acel moment am fost izbit puternic de un taximetru exact in farul din stanga ,impactul puternic m-a intors aproape in lateral.Ce drepturi am avand in vedere ca politia a constatat ca fiind eu vinovat pt neacordare de prioritate, netinand cont de viteza taxiului in apropierea intersectiei si a trecerii de pietoni, si a faptului ca era imposibil sa te asiguri regulamentar din cauza masinilor parcate
Exista in actul de sanctionare, consemnarea faptului ca, era imposibila asigurarea regulamentara. Exista martor/martori cu privire la acest aspect ?

Totul s-a desfasurat pe fuga politia a vrut sa scape cat mai repede si nu s-a tinut cont de masinile parcate de alte impedimente care au dus la producerea evenimentului iar domnul taximetrist pana sa intre in autovrhiculul meu a trecut peste o trecere de pietoni cu viteza, singurul martor care este persoana aflata cu mine in masina
Depuneti la judecatoria indicata in PV de contraventie plingere contraventionala impotriva acestui PV. Daca persoana aflata in masina nu va e ruda, anexati declaratia sa ca martor si proba fotografii ale aceleiasi intersectii (ideal era sa fi facut poze chiar atunci). Dupa depunerea plingerii, cu certificat de grefa va duceti la politie si va recuperati permisul (plingerea suspenda sanctiunile). Va veti judeca in calitate de petent cu IPJ respectiv. Daca nu va pricepeti si nu aveti timp, angajati sau macar consultati un avocat.