Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pe salariu înlocuită de un angajament de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pe salariu înlocuită de un angajament de plată respectat. De ce s-a cerut din nou poprire de către creditor?

Buna seara,
In urma cu, cateva luni am fost executata silit din cauza unei rate la Provident de acum multi ani pe care nu am putut sa o achit pana la sfarsitul datoriei. Dupa ce am primit cererea de executare silita, impreuna cu doamna executor, m-am angajat sa platesc esalonat o suma de bani lunar. Inainte primise si angajatoru o cerere de poprire pe salariu, dar datorita discutiei mele cu doamna executor, aceasta mi-a ridicat poprirea de pe salariu mentionand ca am formulat un angajament de plata. Toate bune si frumoase, pana in momentul in care am primit o citatie de la Judecatorie, in care creditorul solicita angajatorului meu o validare de poprire, desi acesta a fost anuntat ca poprirea nu mai este necesara, de catre executorul judecatoresc. Am dovada, am primit si in scris 3 exemplare cat si pe mail-ul locului de munca. Ce e de facut in situatia aceasta? Am inteles ca trebuie sa depun o intampinare. Este posibil sa fi fost vreo eroare?
Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Din pacate, din punctul meu de vedere, cititul legilor este precum cititul unei carti de povesti cu zane, iar aplicarea legilor este precum razboiul din Kosovo. Va urez multa bafta!
Asa-i. Din pacate. Dar o sa fie bine. Eu am facut totul conform legilor. Multumesc frumos! Va tin la curent!
Cu toate astea faceți întâmpinare. Nu strica sa fie facută și să explicați faptele exact cum ați explicat aici.