Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Buna ziua. Am 61 ani 3 luni si stagiu de cotizare este de 46 ani 2 luni ( calcul facut de reprezentantul casei de pensii ) va rog sa-mi spuneti cind pot iesii la pensie fara penalizari , si daca dupa pensionare mai am dreptul legal de munca . Multumesc
Pensie anticipata oricand doriti.
Dupa pensionare nu aveti voie sa cumulati pensia cu venituri salariale.
Acest lucru cred ca vi la spus si cei de la casa de pensii(reprezenatul casei care va facut calculu).
si nici dupa implinirea virstei standard nu pot muncii legal ?
Dupa implinirea varstei standard puteti cumula pensia cu orice alt venit fara nicio limita.
Multumesc mult pt. lamuriri....