avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Buna ziua. Am 61 ani 3 luni si stagiu de cotizare este de 46 ani 2 luni ( calcul facut de reprezentantul casei de pensii ) va rog sa-mi spuneti cind pot iesii la pensie fara penalizari , si daca dupa pensionare mai am dreptul legal de munca . Multumesc
Cel mai recent răspuns: apicultorul , utilizator 15:36, 28 Ianuarie 2018
Pensie anticipata oricand doriti.
Dupa pensionare nu aveti voie sa cumulati pensia cu venituri salariale.
Acest lucru cred ca vi la spus si cei de la casa de pensii(reprezenatul casei care va facut calculu).
si nici dupa implinirea virstei standard nu pot muncii legal ?
Dupa implinirea varstei standard puteti cumula pensia cu orice alt venit fara nicio limita.
Multumesc mult pt. lamuriri....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La ce data poate beneficia de pensie? petro250 petro250 Buna ziua, O persoana de sex masculin, nascut la data de 01.05.1954, cu o vechime in munca de 36 ani, 5 luni, 4 zile, din care 14 ani, 9 luni, 17 zile ... (vezi toată discuția)
Dupa 1.09.2024 daca ies la pensie la varsta mai mult de 61 ani ... AndroniMihai AndroniMihai Dupa 1.09.2024 daca ies la pensie la varsta mai mult de 61 ani (am 12 ani grupa 2 ) si am 36 ani munca continua. Daca continui activitatea primesc si salariu? (vezi toată discuția)
Respingere dosar pensionare segovia_48 segovia_48 O ruda a primit Decizia prin care se respinge cererea de inscriere la pensie pentru LIMITA DE VIRSTA. Redau extrase din aceasta Decizie > Solicitant : Mihai ... (vezi toată discuția)