Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Schimbare temei juridic la apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Schimbare temei juridic la apel

Buna ziua,
Se poate schimba la cererea de apel temeiul indicat de reclamant ca răspundere civila delictuala(art 1349 Cod civil) ,,in răspundere contractuala (art 1350 Cod civil) ?
Probabil s-a demarat actiunea pe atragerea unei raspunderi contractuale, iar in apel se invoca atragerea raspunderii delictuale.Trebuie vazuta cererea initiala, hotararea si apelul.
NU, nu se poate invoca schimbarea in apel a temeiului de la fond, respectiv, din raspundere delictuala in raspundere contractuala, este inadmisibila o astfel de abordare (acum, nu stiu de ce doriti sa-l schimbati pentru ca actiunea in raspunderea delictuala, cel putin ipotetic, ofera spatiu de manevra mai generos pentru reclamant. desigur, nu stim nici ce calitate aveti in proces)

trandafir2 a scris:

NU, nu se poate invoca schimbarea in apel a temeiului de la fond, respectiv, din raspundere delictuala in raspundere contractuala, este inadmisibila o astfel de abordare (acum, nu stiu de ce doriti sa-l schimbati pentru ca actiunea in raspunderea delictuala, cel putin ipotetic, ofera spatiu de manevra mai generos pentru reclamant. desigur, nu stim nici ce calitate aveti in proces)

In proces sunt reclamant. Masina firmei mele trece de la un service la altul pentru reparatie . Am plătit primului service contravoloarea facturii iar acesta a dat gsrantie 30 zile ,interval pana la care auto s-a defectat iar in alta parte . Cererea a fost făcută pe răspundere delictuala . Este corect?

iiikkk a scris:

trandafir2 a scris:

NU, nu se poate invoca schimbarea in apel a temeiului de la fond, respectiv, din raspundere delictuala in raspundere contractuala, este inadmisibila o astfel de abordare (acum, nu stiu de ce doriti sa-l schimbati pentru ca actiunea in raspunderea delictuala, cel putin ipotetic, ofera spatiu de manevra mai generos pentru reclamant. desigur, nu stim nici ce calitate aveti in proces)

In proces sunt reclamant. Masina firmei mele trece de la un service la altul pentru reparatie . Am plătit primului service contravoloarea facturii iar acesta a dat gsrantie 30 zile ,interval pana la care auto s-a defectat iar in alta parte . Cererea a fost făcută pe răspundere delictuala . Este corect?Multumesc frumos pentru răspunsuri ,eventual alte întrebări lamuritoare . Am mare nevoie. Eu am achitat facturile emise .

Depinde de ce anume ati invocat in fapt. Poate fi incidenta raspunderea contractuala (si atunci nu aveti posibilitatea sa invocati raspunderea delictuala), poate fi incidenta raspunderea comitentilor pentru faptele prepusilor si atunci este vorba despre raspunderea civila delictuala, si poate fi incidenta raspunderea pentru pagubele generate de produsele cu defecte si atunci exista posibilitatea de a opta intre reglementarile raspunderii contractuale si ale raspunderii delictuale. Deci, in lipsa tuturor informatiilor asupra faptelor si imprejurarilor cauzei, nu se poate raspunde daca ati procedat corect sau nu.
trandafir2, moderator