avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Schimbare temei juridic la apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Schimbare temei juridic la apel

Buna ziua,
Se poate schimba la cererea de apel temeiul indicat de reclamant ca răspundere civila delictuala(art 1349 Cod civil) ,,in răspundere contractuala (art 1350 Cod civil) ?
Cel mai recent răspuns: iiikkk , utilizator 19:08, 29 Ianuarie 2018
Probabil s-a demarat actiunea pe atragerea unei raspunderi contractuale, iar in apel se invoca atragerea raspunderii delictuale.Trebuie vazuta cererea initiala, hotararea si apelul.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
NU, nu se poate invoca schimbarea in apel a temeiului de la fond, respectiv, din raspundere delictuala in raspundere contractuala, este inadmisibila o astfel de abordare (acum, nu stiu de ce doriti sa-l schimbati pentru ca actiunea in raspunderea delictuala, cel putin ipotetic, ofera spatiu de manevra mai generos pentru reclamant. desigur, nu stim nici ce calitate aveti in proces)


trandafir2 a scris:

NU, nu se poate invoca schimbarea in apel a temeiului de la fond, respectiv, din raspundere delictuala in raspundere contractuala, este inadmisibila o astfel de abordare (acum, nu stiu de ce doriti sa-l schimbati pentru ca actiunea in raspunderea delictuala, cel putin ipotetic, ofera spatiu de manevra mai generos pentru reclamant. desigur, nu stim nici ce calitate aveti in proces)

In proces sunt reclamant. Masina firmei mele trece de la un service la altul pentru reparatie . Am plătit primului service contravoloarea facturii iar acesta a dat gsrantie 30 zile ,interval pana la care auto s-a defectat iar in alta parte . Cererea a fost făcută pe răspundere delictuala . Este corect?


iiikkk a scris:



trandafir2 a scris:

NU, nu se poate invoca schimbarea in apel a temeiului de la fond, respectiv, din raspundere delictuala in raspundere contractuala, este inadmisibila o astfel de abordare (acum, nu stiu de ce doriti sa-l schimbati pentru ca actiunea in raspunderea delictuala, cel putin ipotetic, ofera spatiu de manevra mai generos pentru reclamant. desigur, nu stim nici ce calitate aveti in proces)

In proces sunt reclamant. Masina firmei mele trece de la un service la altul pentru reparatie . Am plătit primului service contravoloarea facturii iar acesta a dat gsrantie 30 zile ,interval pana la care auto s-a defectat iar in alta parte . Cererea a fost făcută pe răspundere delictuala . Este corect?Multumesc frumos pentru răspunsuri ,eventual alte întrebări lamuritoare . Am mare nevoie. Eu am achitat facturile emise .



1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depinde de ce anume ati invocat in fapt. Poate fi incidenta raspunderea contractuala (si atunci nu aveti posibilitatea sa invocati raspunderea delictuala), poate fi incidenta raspunderea comitentilor pentru faptele prepusilor si atunci este vorba despre raspunderea civila delictuala, si poate fi incidenta raspunderea pentru pagubele generate de produsele cu defecte si atunci exista posibilitatea de a opta intre reglementarile raspunderii contractuale si ale raspunderii delictuale. Deci, in lipsa tuturor informatiilor asupra faptelor si imprejurarilor cauzei, nu se poate raspunde daca ati procedat corect sau nu.
Ultima modificare: Luni, 29 Ianuarie 2018
trandafir2, moderator

Alte discuții în legătură

Cine trebuie sa fie reclamant in instanta si ce fel de radpundere este iiikkk iiikkk Buna ziua, Pentru avarierea unei masini intr-un service (spart motor) ,desi a fost dusa acolo pantru mecanismul de distributie , cine trebuie sa actioneze ... (vezi toată discuția)
Reparatia auto in service se supune contractului de prestari servicii? viorelperianu viorelperianu Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti in legatura cu tipul de contract existent intre un client care-si duce autoturismul la auto-service pentru reparatii si ... (vezi toată discuția)
Reconventionala inclusa in intampinare (?) / daune morale pentru acuzatia mincinoasa integrity integrity In \" intampinarea\" depusa de angajator,la chemarea in judecata a acestuia pentru drepturi salariale, angajatorul descrie o paguba produsa de salariat in ... (vezi toată discuția)