avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Buna seara.

Pot sa imi dau demisia fara preaviz daca inainte de 1 ianuarie aveam salariu sub 1900 lei, iar pana acum angajatorul nu a emis un act aditional de modificare a salariului (sau cel putin nu am semnat vreun astfel de act) avand in vedere ca minumul este 1900.lei?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:53, 29 Ianuarie 2018
Daca nu vi se majoreaza salariul la 1900 lei , puteti sa va dati demisia fara preaviz.

Insa verificati mai inati, daca nu este emisa decizie de majorare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum ar trebui procedat maiamaria maiamaria buna ziua. am vazut ca se majoreaza salariul minim pe economie - la 670 lei, incepand cu data de 01.01.2011. toate bune si frumoase. numai ca societatea unde ... (vezi toată discuția)
Litigiu munca - act aditional SWS SWS Buna ziua, Am un contract incheiat pe perioada nedeterminata (nu mai sunt in perioada de proba) si acum 2 saptamani am demisionat. Sunt in prezent in ... (vezi toată discuția)
Marire de salariu -demisie carollina82 carollina82 Buna ziua, Va solicit atentia cu urmatoarea situatie: pe data de 24.06.2009 am fost instiintata pe emailul intern de catre superiorul meu ca incepand cu ... (vezi toată discuția)