avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... plata sanatate persoana fara venit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

plata sanatate persoana fara venit

buna ziua! rog a mi se raspunde la urmatoarea problema: sotia are venituri numai din inchirieri si este singura intretinatoare de familie, fiul fiind student iar sotul nu are venituri; poate sotia sa-l ia pe sot coasigurat la sanatate? multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:46, 30 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca sotia este asigurata la sanatate, atunci sotul poate fi coasiguratul acesteia.
multumesc ; trebuie totusi o deplasare la Casa de asigurari pentru un raspuns de la ""origine""; de cele mai multe ori nu sunt corelate dispozitiile si legile intre ministerele sanatatii si finantelor
Intr-adevar, puteti intreba si la casa de asigurari de sanatate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coasigurare kis_ioana kis_ioana pot fi coasigurat dupa mama mea? (vezi toată discuția)
Coasigurat - sanatate petru13 petru13 Va rog ajutati-ma in urmatoarea problema: luna trecuta mi-a expirat perioada de somaj, si implicit calitatea de asigurat la CAS. In decursul acestui an am ... (vezi toată discuția)
Coasigurat naewoozie naewoozie Buna Ziua!Ma poate ajuta cineva?Intrebarea mea este urmatoarea:Eu nu lurcrez,desi din luna Decembrie 2015 am fost luata la deduceri de catre sotul ... (vezi toată discuția)