Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... plata sanatate persoana fara venit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

plata sanatate persoana fara venit

buna ziua! rog a mi se raspunde la urmatoarea problema: sotia are venituri numai din inchirieri si este singura intretinatoare de familie, fiul fiind student iar sotul nu are venituri; poate sotia sa-l ia pe sot coasigurat la sanatate? multumesc
Daca sotia este asigurata la sanatate, atunci sotul poate fi coasiguratul acesteia.
multumesc ; trebuie totusi o deplasare la Casa de asigurari pentru un raspuns de la ""origine""; de cele mai multe ori nu sunt corelate dispozitiile si legile intre ministerele sanatatii si finantelor
Intr-adevar, puteti intreba si la casa de asigurari de sanatate.