Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul refuza sa-mi dea adeverinta de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul refuza sa-mi dea adeverinta de vechime

Ma numesc C.N. din Constanta iar urmatoarea mea problema este urmatoarea: in anul 2015 in lunile ianuarie si februarie am lucrat la SC ..... cu sediul in ........ la o sucursala din Constanta iar in urma disponibilizarii s-a refuzat sa mi se dea adeverinta de vechime. Am trimis un mail anul trecut dar iar fara rezultat si nici la telefon nu-mi raspund. Am fost la Casa de Pensii si sunt inregistrata cu 2 luni in baza de date.. Va rog din suflet sa-mi spuneti cum pot obtine vechimea de acolo. Multumesc
Cornel Vasile, Consilier juridic
Referitor la refuzul angajatorului de a va elibera adeverinta de vechime,puteti sesiza ITM-ulin raza caruia are sediul social acel angajator.

HG nr. 905/2017 privind registrul general de evidență a salariaților
art.7
(6) La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligați să îi elibereze acestuia un extras din registru,datat și certificat pentru conformitate, sau o adeverință care să ateste activitatea desfășurată de acesta, durata activității, salariul, vechimea în muncă și în specialitate, astfel cum rezultă din registru și din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
.....

Constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 300 lei la 1.000 lei încălcarea de către angajator a prevederilor art. 7 alin. (6) din HG 905/2017.

Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor angajatorilor se fac de către inspectorii de muncă.
Puteti sesiza ITM in scris, cu nr. de inregistrare/ data pentru refuzul de a elibera adeverinta de vechime. Sesizarea se poate trimite prin posta cu confirmare de primire. La sesizare anexati copii dupa solicitarile dvs. adresate firmei si documentele care atesta ca ati depus solicitarile respective.
Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Multumesc de raspuns. Eu am trimis un mail in luna oct 2017 sau poate trebuie sa le trimit o solicitare recomandata?
Trimiteti-le cererea prin posta : scrisoare cu valoare declarata si cu confirmare de primire. Asa veti avea si dovada ca ati solicitat adeverinta.
Cornel Vasile, Consilier juridic