Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... aplicare legislatie invatamant
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

aplicare legislatie invatamant

Sunt cadru didactic care la 31 august 2018 indeplinesc conditiile de pensionare la limita de varsta. Conform OMEN 5485/2017 art 28 am solicitat prelungirea activitatii ca titular in functia didactica peste varsta de pensionare pana la 3 ani pt an scolar 2018-2019. Cererea a fost dezbatuta in CA al unitatii scolare si rezultatul fiind refuz cu invocarea art. 28 alin 1 („poate fi mantinut ca titular”) si 4 , si faptul ca fondul de salarii pt 2018 nu asigura plata drepturilor salariale pana la 31 12 2018. in aceasta situatie in cazul unui proces cine are castig de cauza eu sau scoala?
Aveti posibilitatea de a depune contestatie, in scris, la inspectoratul scolar, în perioada prevăzută în Calendar, iar hotărârea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar prin care se va soluționa contestația va putea fi atacată, de asemenea, la instanţa de contencios administrativ competentă. Trebuie analizat daca cererea dvs. indeplineste cumulativ toate conditiile prevazute in mod expres de art. 28 alin. (5) din Metodologia-cadru privind mobilitatea personalului didactic de predare in invatamantul preuniversitar in anul scolar 2018-2019, Anexă la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5485/13.11.2017.