Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua.
Părinții mei sunt divorțat de 23 de ani. Tatăl ă murit recent. El mai avea o fata rezultată din alta relație, necasatorinduse. Intrebarea mea este cum putem intra in posesia moștenirii dacă fata si concubina nu vor sa ne dea o copie după actul de deces si cum putem afla ce bunuri avea tata pe numele lui.
Va multumesc
Solicitati un duplicat dupa certificatul de deces de la starea civila, apoi cereti de la Primarie Anexa 24. Acolo vor fi mentionate toat bunurile cu care defunctul figureaza inregistrat in rolul fiscal si agricol.
El a murit in italia si a fost adus si inmormantat in Romania. Mai Pot cere certificaful de deces la starea civila?
Multumesc

raluk0207 a scris:

Solicitati un duplicat dupa certificatul de deces de la starea civila, apoi cereti de la Primarie Anexa 24. Acolo vor fi mentionate toat bunurile cu care defunctul figureaza inregistrat in rolul fiscal si agricol.

Da. Pe certificatul de deces scrie ca locul decesului este in Italia, dar ultimul domiciliu e in Romania.
Locul decesului nu are relevanta.
Va multumesc frumos!

raluk0207 a scris:

Da. Pe certificatul de deces scrie ca locul decesului este in Italia, dar ultimul domiciliu e in Romania.
Locul decesului nu are relevanta.