avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii PFA

Buna seara.
Va rog sa imi spuneti cum se procedeaza :.
1. La completare declaratiilor 200 si 220 un PFA (coafor) se incadreaza la actv prestari servicii sau la profesii liberale?
2. Declaratiile 200 si 220 se completeaza cu numele persoane si CNP sau se trece denumirea PFA ului si CIF ?
3. Daca in anul anterior s-a declarat prin declaratia 220 venit estimat 2500 , ch 500 venit, net 2000 dar s-a inregistrat pierdere se poate declara prin declaratia 220 venituri mai mari, cheltuieli mai mari netul ramanand acelasi (ex venit 4000 ch 2000 venit net 2000) ?
4. Declaratia 200 este obligatoriu sa se depuna daca nu se doreste recuperarea platilor ?
Ultima modificare: Marți, 30 Ianuarie 2018
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Pot reveni asupra venitului declarat la pfa? liveomars liveomars Buna ziua, Joi am fost la Finante pentru infiintarea unui PFA-profesie liberala,nimeni de la Finante nu mi-a explicat clar care este procedura (m-am dus la ... (vezi toată discuția)
Completare declaratia 220 pfa ASPAZIA ASPAZIA Buna Ziua, va rog frumos sa ma indrumati si pe mine in completarea Declaratiei 220 PFA. Mentionez ca voi obtine venituri din profesii libere ( expert ) ... (vezi toată discuția)
Declaratii fiscale pfa teo53 teo53 Am un PFA( coafor) infiintat si inregistrat in mai 2014, ce declaratii fiscale si pana la ce data trebuiesc depuse? Multumesc pt raspuns! (vezi toată discuția)