Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii PFA

Buna seara.
Va rog sa imi spuneti cum se procedeaza :.
1. La completare declaratiilor 200 si 220 un PFA (coafor) se incadreaza la actv prestari servicii sau la profesii liberale?
2. Declaratiile 200 si 220 se completeaza cu numele persoane si CNP sau se trece denumirea PFA ului si CIF ?
3. Daca in anul anterior s-a declarat prin declaratia 220 venit estimat 2500 , ch 500 venit, net 2000 dar s-a inregistrat pierdere se poate declara prin declaratia 220 venituri mai mari, cheltuieli mai mari netul ramanand acelasi (ex venit 4000 ch 2000 venit net 2000) ?
4. Declaratia 200 este obligatoriu sa se depuna daca nu se doreste recuperarea platilor ?
george-neagu, moderator