Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Valabilitate Bilet la Ordin (la termen)
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Valabilitate Bilet la Ordin (la termen)

Buna ziua,
Caz concret: am un BO la termen, cu scadenta la data 20.10.2009.
Clientul m-a rugat sa nu il depun la banca in data de 20.10, spunandu-mi ca el este oricum valabil in termen de 15 zile de la data scadenta.
Este adevarat?

Multumesc!
Prevederile Legii nr. 58/1934 referitoare la plata unui bilet la ordin:
"Art. 106. - Sunt aplicabile biletului la ordin, în mãsura în care nu sunt incompatibile cu natura acestui titlu, dispozitiunile relative la cambie, privind:
......
- platã (art. 41- 46);
......"
si
"Art. 41. - Posesorul unei cambii plãtibilã la o zi fixã sau la un anume termen de la data emisiunii sau de la vedere trebuie sã o prezinte la platã, fie în ziua în care ea este plãtibilã, fie în una din cele douã zile lucrãtoare ce urmeazã."

Sfatul meu este sa acceptati propunerea debitorului de a nu introduce BO la plata la ziua scadentei doar cu conditia de a va elibera un nou BO cu alta scadenta.