Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort la judecatorie-motive: lipsa copiilor, gelozie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort la judecatorie-motive: lipsa copiilor, gelozie

Buna ziua,
Am depus o cerere de divort pe data de 8 decembrie 2017 dupa aproximativ 7 ani de casatorie. Inainte cu 3 ani de a ma casatori am facut un credit pe zece ani din care mi-am achizitionat o masina. Aceasta masina poate fi luata in calcul la partaj, avand in vedere ca creditul a fost facut inaintea casatoriei pe numele meu?
Bunul este achizitionat inaintea survenirii casatoriei. Daca va interveni vre-o discutie, s-ar putea sa intervina pe seama cotei de contributie la achitarea creditului, in masura sau pentru perioada in care achitarea creditului a intersectat casatoria.
Depinde cand se dobandeste proprietatea bunului.
O veti rezolva, zic eu...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Buna seara,
Daca o parte a acelui credit s-a achitat si in perioada casatoriei atunci pentru acea suma sotia are dreptul la jumatate.