Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Într-un dosar RCA este obligatorie vânzarea epavei ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Într-un dosar RCA este obligatorie vânzarea epavei către câștigătorul licitației?

Sunt parte vătămată întru-un dosar RCA. Nu am fost mulțumit de oferta inițială a asiguratorului așa că am cerut reanalizarea dosarului și am primit următorul răspuns:
”In urma reanalizarii dosarului de daune, va comunic urmatoarele:
Valoarea epavei (vehiculul avariat) a fost stabilita prin licitatatie la suma de 2540 lei.
Astfel, valoarea mxima de despagubire(VMD) este 15864 lei
valoare de piata – valoare epava= VMD
18404 lei- 2540 lei = 15864 lei
Pentru vanzarea epavei va rugam sa contactati ofertantul xxx la adresa de mail yyy@xxx.ro”
Menționez că valoarea de piață este aceeași din oferta inițială numai că atunci societatea de asigurări menționa că în cazul păstrării epavei vor reține 25% din valoarea de piață, așadar s-a schimbat numai modul de calcul al VMD.
Întrebarea este: dacă accept oferta actuală, sunt obligat să vând epava ofertantului indicat de societatea de asigurări? Conform cărei legi? Cum ar fi indicat să procedez dacă vreau să păstrez și să repar mașina (o am de noua și are numai 70 000 km la bord)
Gstefan2007, utilizator
Buna ziua,
Nu sunteti obligat sa vindeti epava, aceasta poate ramane in proprietatea dvs. Valoarea epavei e stabilita doar ca modalitate de calcul si ca un ajutor pentru dvs.
In cazul daunei totale puteti opta si pentru reparatie ( in service agreat RAR, piese originale), urmand a fi despagubit pana la valoare de piata, diferenta platind-o dvs. Dar vedeti daca se merita... Deasemenea puteti lua banii ( daca sunteti deacord cu oferta) si va puteti repara dvs. masina unde si cum doriti. Mai inainte de toate, vedeti daca sunteti multumit cu valoarea de piata a auto dvs. stabilita de asigurator( faceti-va o idee de pe site-urile de vanzari auto pt. acelasi model si caracteristici similare). Asiguratorul o stabileste prin "sisteme de specialitate" introducand seria de caroserie sau manual caracteristicile auto ( asa ar trebui!). Le puteti solicita oferta justificata ( dovada calculului valorii de piata)
Diana Cioroiu, Avocat