Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Fisa medicala pentru angajare
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Fisa medicala pentru angajare

Buna ziua.
Imi puteti spune, va rog, a cui sarcina este plata evaluarii medicale in vederea angajarii?
Din experianta stiu ca angajatorul solicita si tot el plateste. E corect si de actualitate? Intreb deoarece angajatorulmeu sustine contrariul.......
Daca se poate sa am astazi raspunsul......Multumesc!!!
Bună ziua. Uitați-vă în H.g. 355/2007, cu modificările și completările ulterioare, și acolo veți găsi răspunsul. Examenul medical la angajare se face de medicul de medicina munci cu care are firma contact in baza unei Fise de identificare a factorilor de risc de la acel loc de muncă și se face pe cheltuiala angajatorului.
Ionut.ion, utilizator
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art. 7 (6) Măsurile privind securitatea, sănătatea şi igiena în muncă nu trebuie să comporte, în nici o situaţie, obligaţii financiare pentru lucrători.
HG nr.355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor mentioneaza:
-art. 7 Angajatorii sunt obligati sa asigure fondurile si conditiile efectuarii tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sanatatii lucratorilor, acestia nefiind implicati in niciun fel in costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor
profesionale.
Toate cheltuielile legate de examinarea medicala a salariatului la angajare si periodic sunt in sarcina angajatorului.
Multumesc mult pentru raspunsul prompt!