Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubire RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubire RCA

Buna ziua ,Ma numesc Cristian,cu respect va rog sa ma informati ,cu privire la perioada de despagubire rca si daca asiguratorul este obligat sa ma informeze in scris de suma acordata. Mentionez ca am solicitat reparatia in regie proprie si toate informatiile cu privire la suma si reparatia masinii le am numai telefonic de la inspectorul de caz. Va multumesc!
Daca dvs. ati trimis asiguratorului RCA o cerere de despagubire, acesta e obligat ca, in termen de 30 de zile, sa va raspunda, in scris, cu confirmare de primire: fie va face o oferta de despagubire, fie va comunica motivele pentru care nu accepta, in totalitate sau in parte, plata despagubirii, asa cum ati solicitat dvs. Daca va trimite o oferta de despagubire, plata trebuie facuta in termen de 10 zile de la data la care dvs. ati acceptat oferta. Daca nu va comunica n scris in termen de 30 de zile respingerea cererii de despagubire, in tot sau in parte, sunt obligati sa va plateasca toata suma solicitata de dvs. Daca platesc cu intarziere, va datoreaza penalitati de 0,2%/zi din suma neachitata.