avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducere salariu CJAS
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducere salariu CJAS

Buna ziua,
Sunt angajata a Casei Judetene de Asigurari de Sanatate si am urmatoare problema:
Incepand cu luna ianuarie 2018 s-a diminuat salariu net cu suma de 500 lei cf. Legii cadru 153/2017, mentinandu-se atributiile si responsabilitatile avute in dec. 2017. In decizia de diminuare este mentionat: "cuantumul salariului de baza s-a stabilit prin raportarea la Anexa VIII, cap. 1A, pct II din legea 153/2017; legea 227/2015, OU 91/2017 si legea 188/1999...
Tot in legea mai sus mentionata se specifica faptul ca salariul angajatilor CNAS se majoreaza cu 25% dar nu se face vorbire directa despre casele judetene.
Astfel, din cauza aplicarii legii salarizarii unice si a transferului contributiilor de la angajator la angajat, pt cei cu o vechime de peste 10 ani se diminueaza salariul cu 10-15%.
Putem contesta in instanta?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:52, 1 Februarie 2018
Legea 153/2017
art. 37 Soluționarea contestațiilor
(1) Soluționarea contestațiilor în legătură cu stabilirea salariilor de bază/soldelor de funcție/salariilor de funcție/indemnizațiilor de încadrare, a sporurilor, a creșterilor salariale, a premiilor și a altor drepturi care se acordă potrivit prevederilor prezentei legi este de competența ordonatorilor de credite.

(2) Contestația poate fi depusă în termen de 20 de zile calendaristice de la data comunicării actului administrativ de stabilire a drepturilor salariale, la sediul ordonatorului de credite.

(3) Ordonatorii de credite soluționează contestațiile în termen de 30 de zile calendaristice.

(4) Împotriva modului de soluționare a contestației persoana nemulțumită se poate adresa instanței de contencios administrativ sau, după caz, instanței judecătorești competente potrivit legii, în termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicării soluționării contestației. Instanța se pronunță de urgență și cu precădere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu pe studii superioare Viorelcringasu Viorelcringasu Buna ziua.de la 01 ianuarie mi s a stabilit salariul 2080x2,8=5824 lei (2,8 reprezinta coeficient ierarhizare aprobat de consiliul local prin hotarare). ... (vezi toată discuția)
Contestare ordin de incadrare personal contractual plimbarici plimbarici Buna ziua, In luna ianuarie ca urmarea a majorarilor de 25% am primit un ordin prin care mi s-a majorat salariul de baza in care am constatat calcularea ... (vezi toată discuția)
Aplicarea legii 153/2017 Autism23 Autism23 Buna seara! As dori sa stiu cum se aplica legea 153/2017 si pentru ce categorie de personal ? Lucrez intr-o institutie publica afla in subordinea consiliului ... (vezi toată discuția)