Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Codul Rutier, articole inexistente?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Codul Rutier, articole inexistente?

Ziua bună, scuze de deranj și mulțumesc de pe acum pentru ajutor!
Am fost sancționat ieri de către Poliția Locală București pentru staționare în zona de acțiune a indicatorului „Oprirea interzisă” iar pe PV scrie că fapta este prevăzută de art. 143a din OUG 195/2002 și sancționată de articolele 100/2, respectiv 108/1/b/7 din aceeași OUG. Căutând textul OUG 195/2002, constat cu mare surpriză că art 143a nu există, ordonanța având doar 137 articole.
Pot contesta cu succes procesul-verbal?
Nu prea. Este vorba de Regulamentul de aplicare a OUG 195 / 2002. Art. 143 lit. a)
Asta e. Mulțumesc! Atunci nu îl contest decât prin prisma faptului că agentul a ignorat, deși i-am spus de el, art. 63/2/b din OUG195/2002, respectiv „Nu se considera oprire imobilizarea autovehiculului avand o masa totala maxima autorizata de pana la 3,5 tone, atat timp cat este necesar pentru operatiunea de distribuire a marfurilor alimentare la unitatile comerciale.”